Hej allihopa!
Om det finns möjlighet, se till att Era döttrar läser hemsidan( kalender mm ) kontinuerligt. Vi tjatar om det på träningarna och de börjar bli så gamla att det börjar bli dax att ha lite koll själv, givetvis med stöd av Er föräldrar.
Träningsnärvaron har gått ner på sistone, det kan finnas flera anledningar till det, en av anledningarna kan vara att vi tränar obligatoriskt 3 ggr per vecka, en annan att vi tränar på Ellenborg, en tredje att vi haft mycket sjukdomar och skador, en fjärde att det varit dåligt väder en längre tid och till sist givetvis skolan som är ganska intensiv emellanåt och det är vi tydliga med, skolan går först!
Vi börjar med att minska de obligatoriska träningarna. Mån kommer vara teknik och rehab-träning efter helgens matcher.
Tisdagar och torsdagar kommer framöver vara obligatoriska. Vi kommer att ta ut lagen i större utsträckning efter träningsnärvaro framöver. Detta kommer innebära att frånvarorapportering kommer vara viktigt framöver( göres till Dragans mobil ), giltig frånvaro kommer vi ta hänsyn till vid laguttagningarna.// Ledarna
( Vid frågor kring detta ring Thomas 0708-155061 )