Husie Idrottsförening logo
Husie Idrottsförening
Fotboll

Hemmapremiär
2015-04-28 08:32

Hemmapremiär mot Kulladal på Ellenborgs IP

 

Första matchen för säsongen var avklarad och nu var det dags för hemmapremiär. Tyvärr visade inte Malmö upp sin bästa sida gällande väder men det finns ju inget dåligt väder, eller?

 

Kulladal stod på schemat och i träningsmatchen under försäsongen fick Husie smaka på hårt motstånd. Skulle det bli lika tight och tufft denna hemmapremiär?

 

Matchen är inte många minuter lång innan Kulladal får sin första riktiga målchans. En vass genomskärare till en av deras anfallare och tonen för matchen var satt – Kulladal hade inte kommit till Ellenborg för att ”bara plocka en poäng”.

 

Kulladal startar i ett högt tempo, många schysta spelkombinationer och vunna andrabollar. Våra besökare bjuder verkligen upp till dans med tufft spel – dock inte oschyst. Efter cirka tio minuter får Husie sin första skadade person, byte! Domaren fick också sin beskärda del av det höga tempot då han inte hann flytta sig inför en bollrensning – pang så fick han bollen mitt i ansiktet. Men som den hjälte han var fortsatte han att döma med lite plåster på näsan – och med den äran. En av de bättre domare vi haft.

 

Kulladal fortsätter sitt höga tempo och sin höga press och som ett brev på posten kommer 0–1, tyvärr på en väldigt misstänkt offside MEN inte oförtjänt. Kulladal fortsätter att spela fin fotboll och vi får verkligen kämpa för varje vunnen närkamp.  Det verkar som om Kulladals alla spelare har käkat spenat och druckit energidryck som uppvärmning. Som belöning gör de 0–2 på ett långskott.

 

Kulladal äger stora delar av den första halvleken men den sista kvarten visar Husiegrabbarna lite tåga och jävlar anamma. Reduceringen kommer några minuter innan halvlek. Kanske kan pausen ingjuta lite energi och vilja i grabbarna.

 

Andra halvlek startar i samma höga tempo. Kulladal vill verkligen vinna, det känns lite som om de vill lite mer än vi denna söndag. 1–3 och 1–4 kommer genom fina genomlöpningar av deras anfallare. Andra halvlek bjuder på bättre spel och några fler kombinationer av Husie men Kulladal verkar ha ett mentalt övertag denna regniga söndagseftermiddag. Ibland är motståndaren lite mer på tå, lite mer offervillig och lite mer adrenalinstinn – så var nog fallet idag.

 

Men grabbar, tack för att ni kämpade er igenom matchen trots några ömmande ryggar, ljumskar och ben. Ni stod upp bra i andra halvlek. Vi vet att ni kan spela riktigt bra fotboll men vi får inte glömma att vi nu befinner oss i pojklagens finrum där alla motståndare är duktiga och vill vinna. Dags att skaka av sig denna match och se med tillförsikt på nästa utmaning som är Löddeköpinge. Ni har alla vårt totala stöd och förtroende.

 

Vid pennan

Ett gäng frusna och blöta Husiesupportrar

 

 

Facebook/Instagram
Klädpartner
Samarbetspartners