Tre premiärpoäng hem till Husiegård
Husie tog tag i taktpinnen direkt från start och ledningsmålet kom redan i 6:e matchminuten. Vi spelar en halvlek där prestationen inte riktigt följer matchplanen. Målchanser fanns det dock gott om även om dessa kunde förvaltats bättre. Husie gick till pausvila med ledning 3-0.
Andra halvlek genomförs spelmässigt på ett bättre sätt och mer enligt planen. Dessutom var skärpan något bättre i avsluten men det kunde även här gjorts fler mål. Vi räknade till tre i överliggaren och en i stolpen inom en sjuminutersperiod.
Det är verkligen skönt att vara igång med tävlingsmatcher igen. Härnäst ser vi fram emot en ny träningsvecka som på lördagen avrundas med en hemmamatch mot Lilla Beddinge.
Tack till Backarnas FF för en trevlig tillställning och givetvis tack till stödet från alla Husiesupportrar som valde att tillbringa sin söndagseftermiddag på soliga Dalhems IP.
/Mathias















