Ännu en bra och tuff träningsmatch i benen..

2018-08-04 15:30
100804, Träningsmatch, Husiegårds IP, 2x45 min, 11-manna, gräs

Blerim Mullici  1 mål
Marcus Westerlund (Husie U16) 1 mål
Assist: Blerim 1

En vecka kvar till starten på del 2 av årets serie i div. 5 västra och det ser hyfsat ut  :)

3 nya spelare (Mohammed, Marcus från U-16 och Ahmed) provade på i dagens Husie-uppställning mot div. 4-klubben Åkarp denna stekheta lördagseftermiddag. 
I Husie saknades bla. Ken Hansson.

Gästerna startade matchen piggast men Husie tog över spelmässigt redan efter 5 minuter in i 1:a. 
Blerim Mullici blev 1:a målskytt efter 12 spelade minuter då han själv nätade genom ett fint skott utifrån 20-meter och innanför Åkarps vänstra stolpe.

Värmen var påtaglig (lufttemperatur runt 27-28 grader) och spelarna i båda lagen såg stundtals ut att lida på planen. 
Strax innan 1:a vattenpausen gör Åkarp 1-1 via sin vänster-ytter som var en av motståndarnas vassaste spelare i matchen.
Husie lade in en växel till och hade den klart vassaste chansen innan halvtid då Alex (efter en kalas-fin smörpassning av 1:a halvleks gigant, Joel) prickade ribban från 5 meters avstånd.
Vi förtjänade en ledning efter första men så blev det inte.

Vi har ytterligare friläge (Marcus ensam med målvakt och skott strax utanför) i den 58:de minuten men istället gör Åkarp 1-2 efter en frispark minuten senare. En alldeles "ofarlig" situation där vi 5-6 man helt enkelt somnar till efter Kennys målvaktsretur..

Samme Marcus kvitterar i den 80:de till 2-2 efter en läcker framspelning av Blerim. Matchen ser ut att gå vår väg men tyvärr gör Åkarp 3-2 i slutminuterna då vi åker på en utvisning på Kevin Lay som tyvärr får en "rasistisk ramsa" i ansiktet av en Åkarp-spelare. 
Kevin reagerar tillbaka, domaren hör bara en version och utdömer det andra gula till Kevin. 
Ganska orättvist kan man som Husie-ledare och människovän tycka. Det blev en "punktering" som vi inte behövde.

Vi visade hög moral för andra matchen i rad, skakade Åkarp rejält stundtals och visade för det mesta på hög kvalitet i både vårt anfall och i vårt försvarsspel.
Vi har en träningsvecka kvar för att "smörja kugghjulen" i laget och en viktig borta-match att fokusera på nästa lördag mot Borstahusen. 

Nu kör vi..Välkomna till match alla gröna !

//P.


Nyhetsarkiv

Klicka här - information ang Fritidskortet 2026
Majblomman
Joyna
Folkspel
Bingoalliansen
Adidas
Team Sportia Emporia
Bülow & Lind
RPA Engineering AB
Nordic Wellness
Sponsorhuset
Flügger färg
Mårtenssons trafikskola se medlemsrabatter
Folksam
Hjärtstartare

Facebook/Instagram

Klicka här - information ang Fritidskortet 2026MajblommanJoynaFolkspelBingoalliansen

Klädpartner

AdidasTeam Sportia EmporiaBülow & LindRPA Engineering AB

Samarbetspartners

Nordic WellnessSponsorhusetFlügger färgMårtenssons trafikskola se medlemsrabatterFolksamHjärtstartare