Husie Idrottsförening logo
Husie Idrottsförening
Fotboll

Årsmöte 2026

Valberedningens förslag på styrelsemedlemmar Husie IF.

Ordinarie ledamöter:

Fredrik Räftegård Ordförande sitter kvar ytterligare 1 år.

Micaela Nilsson Ledamot sitter kvar ytterligare 1 år.

Sanja Stefanovic Omval 1 år Ledamot

Johanna Ryd Nyval 1 år Ledamot

Camilla Piil Nyval 1 år Ledamot

Johanna presenterar sig så här: "Johanna Ryd heter jag, är 40 år och bor i Malmö. Jag är utbildad sjukgymnast och arbetar idag med utbildningsinsatser inom Malmö stad, inom hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen.
Mina fokusområden är belastningsergonomi, förflyttningskunskap och hjälpmedel. Jag är även HLR-instruktör och håller utbildningar i HLR inom Malmö stad.

Jag har två söner, 13 och 16 år gamla. Min äldsta son har spelat i Husie IF sedan han var sju år. Jag upplever att klubben och tränarna ständigt har arbetat för att få ungdomarna att känna glädje i att spela tillsammans som ett lag, känna gemenskap och en känsla av att alla är välkomna och alla får vara med. Det är värderingar som jag håller högt när det gäller idrott.

Jag hoppas kunna bidra med nyfikenhet och engagemang, samt att jobba för ökad kunskap kring betydelsen av rörelse och fysisk aktivitet för barn och unga, som idag är långt mer stillasittande än rekommenderat. Att finna sätt att så länge som möjligt behålla ungdomarna i klubben och i rörelse och fysisk aktivitet, är något jag tycker är viktigt.”

 

Camilla Piil presenterar sig så här:  "Jag heter Camilla och har bott i Riseberga de senaste 19 åren, tillsammans med min man Martin (tränare Husie P2013) och mina två barn Viggo och Elliot (Elliot har spelat i Husie p013 de senaste 5 åren).

Jag har varit ansvarig för lagkassan de senaste två åren på P2013, där laget utöver Bingolotter har sålt kakor och chips 2-3 gånger om året så att killarna har kunnat åka på träningsläger i Höllviken och göra andra roliga saker.

Professionellt har jag arbetat inom försäljning i många år, både som Key Account Manager och försäljningschef.
Sport har alltid varit en del av mitt liv. Jag har spelat handboll i den näst bästa ligan i Danmark i många år och vet hur viktigt det är att ha en bra klubb runt omkring sig. 

Idag håller jag på med CrossFit och trivs verkligen med gemenskapen där.
 
För två år sedan tog jag ett Malmö-initiativ om att byta ut de gamla grusplanerna till nya så att barnen kunde träna mer och vi som klubb skulle ha möjlighet att arrangera cuper och tjäna pengar på det. Många skrev under men tyvärr tyckte Malmö stad inte att planerna kunna bli fixade. 
Jag skulle verkligen vilja se att Husie blev en enad klubb där barn, ungdomar och seniorer känner varandra, ser upp till och stöttar varandra.

 

 

 

Facebook/Instagram
Klädpartner
Sponsorer
Samarbetspartners